Licence To Kill (1989)
Home Links Contakt Boeken Producers Films Foto Album Agenda Verzamelen
Story Cast Crew Premiere

Story

Timothy Dalton voor de tweede keer in de rol van James Bond. wanneer de drugsbaron Franz Sanchez wraak neemt door een goede vriend van James Bond af te persen, neemt 007 ontslag uit de Britse Geheime Dienst. Hij begint een persoonlijke speurtocht naar deze kille crimineel om hem voor eens en altijd uit te schakelen. Samen met Lupe, de bloedmooie vriendin van Sanchez komt hij erachter dat het netwerk zich verder uitstrekt dan hij had verwacht. Hij krijgt hierbij de hulp van Q en Pam Bouvier, een CIA agente. Een prachtige Bondfilm vol actie en avontuur.

Cast

Timothy Dalton ---------- James Bond
Carey Lowell ------------ Pam Bouvier
Robert Davi ------------- Franz Sanchez
Talisa Soto ------------- Lupe Lamora
Anthony Zerbe ----------- Milton Krest
Frank McRae ------------- Sharkey
David Hedison ----------- Felix Leiter
Wayne Newton ------------ Professor Joe Butcher
Benicio Del Toro -------- Dario
Anthony Starke ---------- Truman-Lodge
Everett McGill ---------- Ed Killifer
Desmond Llewelyn -------- Q
Pedro Armendariz Jr. ---- President Hector Lopez
Robert Brown ------------ M
Priscilla Barnes -------- Della Churchill
Don Stroud -------------- Heller
Caroline Bliss ---------- Miss Moneypenny
Cary-Hiroyuki Tagawa ---- Kwang
Grand L. Bush ----------- Hawkins
Alejandro Bracho -------- Perez
Guy De Saint Cyr -------- Braun
Rafer Johnson ----------- Mullens
Diana Lee Hsu ----------- Loti
Christopher Neame ------- Fallon
Jeannine Bisignano ------ Stripper
Claudio Brook ----------- Montelongo
Cynthia Fallon ---------- Consuelo
Enrique Novi ------------ Rasmussen
Osami Kawawo ------------ Oriental
George Belanger --------- Doctor
Roger Cudney ------------ Wavekrest Captain
Honorato Magaloni ------- Chief Chemist
Jorge Russek ------------ Pit Boss
Sergio Corona ----------- Bellboy
Stuart Quan ------------- Ninja
José Abdala ------------- Tanker Driver
Teresa Blake ------------ Ticket Agent
S.Benjamin Lancaster ---- Della's Uncle
Juan Peleaz ------------- Casino Manager
Mark Kelty -------------- Coast Guard Radio Operator
Humberto Elizondo ------- Hotel Assistant Manager
Fidel Garriga ----------- Sanchez's Driver
Edna Bolkan ------------- Barrelhead Waitress
Eddie Enderfield -------- Clive
Jeff Moldovan ----------- Warehouse Guard
Carl Ciarfalio ---------- Warehouse Guard
Gerardo Albarran -------- Alvarez, Lupe's Lover
Tom Bahr ---------------- Marshall 1
Chick Bernhardt --------- Marshall Driver
Alex Edlin -------------- Marshall 2
Lars Lundgren ----------- Probe Operator
Branscombe Richmond ----- Barrelhead Bar Patron
Jorge Valdés Garcia ----- Casino guest
Michael G. Wilson ------- Voice of DEA agent

Directed

John Glen

Writing credits

Michael G. Wilson ------- written by
Richard Maibaum
--------- written by
Ian Fleming
------------- characters

Produced

Albert R. Broccoli ------ producer
Barbara Broccoli
-------- associate producer
Tom Pevsner
------------- associate producer
Michael G. Wilson
------- producer

Original Music

Michael Kamen
Gladys Knight
----------- title song singer
Monty Norman
------------ James Bond theme
Diane Warren
------------ song "If You Asked Me To"

Cinematography

Alec Mills

Film Editing

John Grover ------------- editor
Wayne Smith
------------- assistant editor
Carlos Puente
----------- editor: Mexico
John Nuth
--------------- assistant editor
Rob Green
--------------- assistant editor

Casting

Janet Hirshenson
Jane Jenkins

Production Design

Peter Lamont

Art Direction

Dennis Bosher
Michael Lamont

Set Decoration

Michael Ford

Costume Design

Jodie Lynn Tillen

Makeup Department

Tricia Cameron ---------- hair styles supervisor
Naomi Donne
------------- makeup supervisor
George Frost
------------ makeup supervisor
Dinah Holt
-------------- hair stylist:second unit
Dinah Holt
-------------- makeup artist:second unit
Norma Webb
-------------- makeup artist

Production Management

Efren Flores ------------ production manager
Philip Kohler ----------- production manager
Ned Kopp ---------------- production supervisor:Florida
Hector Lopez ------------ production supervisor:Mexico
Crispin Reece ----------- production manager:Mexico
Iris Rose --------------- unit manager
Anthony Waye ------------ production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director

Marcia Gay -------------- second assistant director second unit
Miguel Gil
-------------- assistant director
Miguel Lima
------------- assistant director
Terry Madden
------------ first assistant director second unit
Callum McDougall
-------- second assistant director
Sebastian Silva --------- first assistant director:second unit
Arthur Wooster ---------- second unit director

Art Department

Andrew Ackland-Snow ----- assistant art director
Gilly Noyes Court ------- scenic artist
Ken Court --------------- art director:Florida
Roger W. Deer ----------- sketch artist
Tony Graysmark ---------- construction manager
Bernie Hearn ------------ standby propman
Bert Hearn -------------- property master
Richard Helfritz -------- set decorator:Florida
Richard Holland --------- assistant art director
Neil Lamont ------------- assistant art director
Daniel Miller ----------- sculptor
Rodney Pincott ---------- standby propman:second unit
Ron Quelch -------------- production buyer
Hector Romero ----------- assistant art director
Bob Walker -------------- graphics
Frederic C. Weiler ------ set decorator:Florida
William A. Cimino ------- set dresser

Sound Department

Mark Auguste ------------ sound editor
Andrew Glen
------------- music editor
Graham V. Hartstone
----- sound re-recording mixer
John Hayward
------------ sound re-recording mixer
Jean-Pierre Lelong
------ additional sound effects
Dick Lewzey
------------- music mixer
Stephen McLaughlin
------ music programming
Vernon Messenger
-------- sound editor
Peter Musgrave
---------- sound editor
Edward Tise
------------- sound recordist
Martin Trevis
----------- boom operator
Ross Adams
-------------- assistant sound editor

Special Effects

Clive Beard ------------- special effects technician
Lawrence J. Cavanaugh --- special effects coordinator: Florida (as Larry Cavanaugh)
Chris Corbould ---------- pecial effects supervisor: second unit
Neil Corbould ----------- special effects: first unit
Laurencio Cordero ------- special effects supervisor: Mexico
Daniel Dark ------------- special effects: underwater team
Nick Finlayson ---------- special effects technician
Sergio Jara ------------- special effects supervisor: Mexico
Peter Pickering --------- special effects technician
Paul Whybrow ------------ special effects technician: second unit
Andy Williams ----------- special effects technician: second unit
Jose A. Cordero --------- special effects technician (uncredited)
Jeffrey S. Farley ------- shark puppet crew (uncredited)
Steve Hamilton ---------- senior special effects technician (uncredited)
Sergio Jara Jr. --------- special effects assistant (uncredited)
Thomas Kittle ----------- special effects (uncredited)
Bruce E. Merlin --------- special effects technician (uncredited)
Hal Miles --------------- animatronic supervisor (uncredited)
Nigel Nixon ------------- special effects model maker (uncredited)
Marcus Richardson ------- special effects assistant (uncredited)
James L. Roberts -------- special effects (uncredited)
R. Bruce Steinheimer ---- special effects technician (uncredited)
Greg R. Stone ----------- special effects technician (uncredited)

Visual Effects

Alan Church ------------- Optical effects: Titles & Gun Barrel Sequence
John Richardson --------- special visual effects
Craig Chandler ---------- optical camera (uncredited)
Alan Church ------------- optical camera operator (uncredited)
Julian Parry ------------ model unit (uncredited)

Stunts

Gerardo Albarran -------- stunt supervisor
Alex Arnold ------------- stunt diver
Mark Bahr --------------- stunts
Gilbert Bataille -------- stunt driving team
Marc Boyle -------------- stunt supervisor
Didier Brule ------------ stunt driving team
Julian Bucio ------------ stunts
Jorge Cardenas ---------- stunt diver
Juan Dario -------------- Corona stunt diver
Jo Cote ----------------- stunt driving team
Simon Crane ------------- stunt double for Timothy Dalton
Manuel Cardenas --------- stunt diver
Steve Dent -------------- stunts
Alex Edlin -------------- stunts
J.W. 'Corkey' Fornof ---- aerial stunt supervisor
Jean-Claude Houbart ----- stunt driving team
Dominique Julienne ------ stunt driving team
Rémy Julienne ----------- driving stunts arranger
Javier Lambert ---------- stunts
Jake Lombard ------------ aerial stunt double for Timothy Dalton
Emilio Magana ----------- stunt diver
Artie Malesci ----------- stunt supervisor
Mauricio Martinez ------- stunts
David Reinhardt --------- barefoot ski double for Timothy Dalton
Paul Weston ------------- stunt coordinator
B.J. Worth -------------- parachute stunt coordinator
Tom Bahr ---------------- utility stunts
Marc Boyle -------------- stunts
Jake Lombard ------------ stunt rigger
Jake Lombard ------------ stunts
Lars Lundgren ----------- stunts
Valentino Musetti ------- stunts
Rafael Valdez ----------- stunts
Nick Wilkinson ---------- assistant to Paul Weston
Nick Wilkinson ---------- utility stunts
Curtis Williams --------- stunt diver
B.J. Worth -------------- stunts

Other crew

Ross Adams -------------- assistant editor
Laura Aguilar
----------- location manager: Mexico
R. Allen
---------------- helicopter pilot: US Coast Guard
Kenneth Atherfold
------- camera grip: second unit
Gerardo Barrera
--------- production assistant
Claudia Becker
---------- casting: Mexico
Harris Bierman
---------- armorer
Maurice Binder
---------- title designer
Ramon Bravo
------------- director: underwater scenes
Ramon Bravo
------------- underwater photographer
Albert R. Broccoli
------ presenter
Tony Broccoli
----------- location manager: underwater team
Linda Brown
------------- contact: Los Angeles
Donald Bryant
----------- second camera operator: Mexico
Kenny Calman
------------ helicopter pilot
Ignacio Cervantes
------- production assistant
Robert Chase
------------ costume supervisor: Florida
Saul Cooper
------------- director of publicity
Loolee DeLeon
----------- production coordinator
Jack Descent
------------ location accountant: Florida
Tony Didio Jr.
---------- armorer
Arthur Dunne
------------ transportation manager
Frank Elliott
----------- camera focus
John Elton
-------------- second camera operator: Florida
Mike Evans
-------------- camera focus: second unit
Richard Fettes
---------- assistant editor
Sue Field
--------------- continuity: second unit
Pepe Flores
------------- underwater assistant camera
Ileana Franco U.
-------- production secretary
Mike Frif
t -------------- camera operator
Matthew Glen
------------ assembly editor
Sheila Goldfinger
------- jeweler
Monica Greene
----------- production assistant
Sparky Greene
----------- special consultant to producers
Rosa Maria Gomez
-------- accountant
R. Colette Hailey
------- location manager: Florida
Keith Hamshere
---------- still photographer
Georgina Heath
---------- production coordinator: Mexicali
Lorentz Hills
----------- marine coordinator: Florida
Neil Hughes
------------- helicopter pilot: US Coast Guard
W.C. 'Chunky' Huse
------ camera grip
Charles Juroe
----------- marketing director
Michael Kamen
----------- conductor
Edward Knott III
-------- key grip: Florida
Nicole Kolin
------------ location manager: underwater team
Joyce M. Lark
----------- transportation coordinator: Florida
Malcolm MacIntosh
------- camera operator: second unit
Patricia Madiedo
-------- production coordinator: Florida
John McElwain
----------- technical advisor: US Coast Guard
Randy Meade
------------- helicopter pilot: US Coast Guard
Jane Meagher
------------ accountant
Mark Mostyn
------------- assistant editor
Andrew Noakes
----------- assistant accountant
Douglas Noakes
---------- production accountant
Jillian Palenthorpe
----- special consultant to producers
Phil Pastuhov
----------- camera operator: aerial team
Marcia Perskie
---------- production assistan 
Hugo Pena
--------------- costume supervisor
June Randall
------------ continuity
Carlos Renero
----------- animal supplier
Tim Ross
---------------- second camera operator: Mexico
Amanda Schofield
-------- contact: London
Barbara Scott
----------- costume supervisor
Rita Sheese
------------- underwater coordinator
Joel Sill
--------------- music consultant
John Tythe
-------------- electrical supervisor
Mauro Venegas
----------- transportation captain: Mexico
Enrique Villavicencio
--- wardrobe master: Mexicali
George Whitear
---------- still photographer: second unit
Arthur Wooster
---------- photographer: second unit
Norman Zuckerman
-------- electrical supervisor: Florida
Emilia Arau
------------- assistant to casting director
Tom Bahr
---------------- marine coordinator
Andrew Cooper
----------- photographer: underwater unit
Hector De Rubi
---------- stand-in: Timothy Dalton
J.W. 'Corkey' Fornof
---- pilot: Piper PA-18 Super Cub
Pauline Hume
------------ graphic artist: titles
Mark Juckett
------------ pilot: Cessna 185
Andreas Leon
------------ utility stand-in
Maria Alaina Mason
------ production assistant: Key West
Simon Mills
------------- clapper loader
John Patteson
----------- armorer: second unit
Laura Ruiz
-------------- stand-in for Ms. Talisa Soto

World Premiere

13 juni 1989 in de Odeon Leicester Square,Londen

US Release Datum

14 juli 1989

Europese Release Data

Denemarken -------------- 7 juli 1989
Finland ----------------- 21 juli 1989
Zweden ------------------ 7 juli 1989
Duitsland --------------- 10 augustus 1989
Noorwegen --------------- 7 juli 1989
Frankrijk --------------- 16 augustus 1989

Box Office inkomsten

156,2 miljoen Dollar

TV Premiere

24 februari 1993 op FOX Television

Speelduur

127 Minuten

Gadgets

  • Explosieve wekker
  • Bezem met zender en ontvanger
  • Explosieve tandpasta
  • Sigaretten pakje met ontsteking mechanisme
  • Polaroid camera voor het maken van röntgen fotos, en een ingebouwde laser
  • Gepersonaliseerd geweer opgebouwd rond de behuizing van een Hasselblad camera
  • Valse Manta rog voor camouflage

Film locaties

  • Florida Keys in USA
  • Isla de Mujeres in Cancun,Mexico
  • HemingWay House in Key West,USA
  • Harbour Lights Bar in Key West,USA
  • Main Post Office in Mexico City,Mexico
  • Gran Hotel Cuidad de Mexico
  • Bibliotheca de la Banco de Mexico
  • Casino Espagnol in Mexico City,Mexico
  • Centro Ceremonial Otomi in Temoaya,Mexico
  • Mexicali desert in Mexico
  • Churubusco Studios in Mexico City
Story Cast Crew Premiere
Home Links Contakt Boeken Producers Films Foto Album Agenda Verzamelen