The Living Daylights (1987)
Home Links Contakt Boeken Producers Films Foto Album Agenda Verzamelen
Story Cast Crew Premiere

Story

James Bond, deze keer vertolkt door Timothy Dalton. Een duister plan van de KGB: alle spionnen moeten worden gedood om de rust tussen Oost en West te verstoren. Als eerste moet de dubbel-O afdeling van de Britse inlichtingendienst worden vernietigd. James Bond staat oog in oog met wapenhandelaar Brad Whitaker en KGB overloper Koskov. Een keiharde James Bond film vol actie, avontuur en de nodige Bondgirls.

Cast

Timothy Dalton ---------- James Bond
Maryam d'Abo ------------ Kara Milovy
Jeroen Krabbé ----------- General Georgi Koskov
Joe Don Baker ----------- Brad Whitaker
John Rhys-Davies -------- General Leonid Pushkin
Art Malik --------------- Kamran Shah
Andreas Wisniewski ------ Necros
Thomas Wheatley --------- Saunders
Desmond Llewelyn -------- Q
Robert Brown ------------ M
Geoffrey Keen ----------- Minister of Defence
Walter Gotell ----------- General Anatol Gogol
Caroline Bliss ---------- Miss Moneypenny
John Terry -------------- Felix Leiter
Virginia Hey ------------ Rubavitch
John Bowe --------------- Col. Feyador
Julie T. Wallace -------- Rosika Miklos
Belle Avery(Kell Tyler) - Linda
Catherine Rabett -------- Liz
Dulice Liecier ---------- Ava
Nadim Sawalha ----------- Chief of Security, Tangier
Alan Talbot ------------- Koskov's KGB Minder
Carl Rigg --------------- Imposter
Tony Cyrus -------------- Chief of Snow Leopard Brotherhood
Atik Mohamed ------------ Achmed
Michael Moor ------------ Kamran's Man
Sumar Khan -------------- Kamran's Man
Ken Sharrock ------------ Jailer
Peter Porteous ---------- Gasworks Supervisor
Antony Carrick ---------- Male Secretary, Blayden
Frederick Warder -------- 004
Glyn Baker -------------- 002
Derek Hoxby ------------- Sergeant Stagg
Bill Weston ------------- Butler, Blayden
Richard Cubison --------- Trade Center Toastmaster
Heinz Winter ------------ Concierge, Vienna Hotel
Leslie French ----------- Lavatory Attendant
Odette Benatar ---------- Koskov's meisje
Dianna Casale ----------- Koskov's meisje
Sharon Devlin ----------- Harem meisje
Femi Gardiner ----------- Harem meisje
Patricia Keefer --------- Koskov's meisje
Ruddy Rodriguez --------- Koskov's meisje
Mayte Sanchez ----------- Koskov's meisje
Linda Collier ----------- Harem meisje
Cela Savannah ----------- Koskov's meisje
Karen Seeberg ----------- Harem meisje
Waris Dirie (Walsh)
----- Harem meisje
Karen Williams
---------- Koskov's meisje
Suzie Herman ------------ Moeder met kind
John Barry
-------------- Orchestra Conductor
Simon Crane
------------- Gibraltar Soldier #1
Robert Miranda
---------- Pushkin's Hitman
Michael Percival
-------- Blayden Cook
Hanno Püschl
------------ Prater Ferris Wheel Operator
Paul Weston
------------- Gibraltar Soldier #3
Nick Wilkinson
---------- Russian Soldier on Plane
Michael G. Wilson
------- Opera Patron

Directed

John Glen

Writing credits

Ian Fleming ------------- story
Richard Maibaum ---------
screenplay
Michael G. Wilson -------
screenplay

Produced

Albert R. Broccoli ------ producer 
Barbara Broccoli --------
associate producer 
Tom Pevsner -------------
associate producer 
Michael G. Wilson -------
producer

Original Music

John Barry
Monty Norman ------------
James Bond theme
Pal Waaktaar ------------
song "The Living Daylights"
Stefan Kropfitsch ------- musician:cello
Magne Furuholmen -------- musician:keyboards, "The Living Daylights"
Chrissie Hynde ---------- lyricist
Chrissie Hynde ---------- singer
Morten Harket ----------- singer:"The Living Daylights"
Pal Waaktaar ------------ musician:guitar, "The Living Daylights"

Cinematography

Alec Mills

Film Editing

Peter Davies
John Grover

Casting

Debbie McWilliams

Production Design

Peter Lamont

Art Direction

Terry Ackland-Snow

Set Decoration

Michael Ford

Costume Design

Emma Porteus

Makeup Department

Eric Allwright ---------- makeup artist
Naomi Donne
------------- makeup artist
Edwin Erfmann
----------- makeup artist
George Frost
------------ makeup supervisor
Ramon Gow
--------------- hair styles supervisor
Helen Lennox
------------ hair stylist
Barbara Sutton
---------- hair stylist

Production Management

Leonhard Gmür ----------- production manager
Sparky Greene -----------
production manager
Philip Kohler -----------
production manager
Denise O'Dell -----------
production manager
Arno Ortmair ------------
production manager
Iris Rose ---------------
unit manager
Anthony Waye ------------
production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director

Terry Blyther ----------- additional assistant director
Urs Egger ---------------
additional assistant director
Gerry Gavigan -----------
assistant director
Ahmed Hatimi ------------
additional assistant director
Nick Heckstall-Smith ----
additional assistant director
Terry Madden ------------
assistant director: second unit
Callum McDougall --------
additional assistant director
Crispin Reece -----------
additional assistant director
Arthur Wooster ----------
second unit director

Art Department

Ted Ambrose ------------- assistant art director
Dennis Bosher -----------
assistant art director
Jille Brown -------------
assistant set decorator
Ken Court ---------------
additional art director
Bert Davey --------------
additional art director
Roger W. Deer -----------
sketch artist
Freddi Dobsak -----------
additional construction manager
Tony Graysmark ----------
construction manager
Bert Hearn --------------
property master
Fred Hole ---------------
additional art director
Christoph Kanter --------
assistant set decorator
Michael Lamont ----------
additional art director
Peter Manhardt ----------
additional art director
Jim Morahan -------------
assistant art director
Peter Palmer ------------
production buyer
Sid Palmer --------------
production buyer
Ken Pattenden -----------
additional construction manager
Thomas Riccabona --------
additional art director
Jacqueline Stears -------
scenic artist
Johannes Slapa ----------
production buyer: Austria
Colin Thurston ----------
prop storeman

Sound Department

Ross Adams -------------- assistant sound editor
Derek Ball --------------
sound recordist
Bill Barringer ----------
assistant sound editor
Robert Gavin ------------
assistant sound editor
Robi Güver --------------
additional sound recordist
Graham V. Hartstone -----
sound re-recording mixer
John Hayward ------------
sound re-recording mixer
Derek Holding -----------
sound editor
Alan Killick ------------
music editor
Jean-Pierre Lelong ------
additional sound effects
Dick Lewzey -------------
music mixer
Brian Marshall ----------
additional sound recordist
Vernon Messenger --------
sound editor
Colin Miller ------------
sound editor
Mark Mostyn -------------
assistant sound editor
Peter Musgrave ----------
sound editor
Ken Nightingall ---------
boom operator

Special Effects

Chris Corbould ---------- special effects
Roy Moores --------------
front projection
Kenneth Morris ----------
special effects
Willi Neuner ------------
special effects
Brian Smithies ----------
special effects
Joss Williams -----------
special effects
Clive Beard -------------
special effects
Daniel Dark -------------
special effects
Nick Finlayson ----------
special effects technician
Garth Inns --------------
special effects
John Morris -------------
special effects
Uli Nefzer --------------
special effects technician:Austria

Visual Effects

Leslie Dear ------------- model photographer
Richard Hewitt ----------
video effects supervisor
Terry Reed --------------
model maker
John Richardson ---------
special visual effects
Alan Church -------------
optical camera
Julian Parry ------------
model unit

Stunts

Roy Alon ---------------- stunts
Del Baker ---------------
stunts
Christian Bonnichon -----
driving stunts
Brian Bowes -------------
stunt double: horse stunts
Jake Brake --------------
aerial stunts
Garry Carter ------------
aerial stunts
Jorge Casares -----------
stunt double: horse stunts
Jo Cote -----------------
driving stunts
Simon Crane -------------
stunts
Graeme Crowther ---------
stunt double: horse stunts
Steve Dent --------------
stunt double: horse stunts
John Falkiner -----------
snow stunts
Elaine Ford -------------
stunts
Nick Gillard ------------
stunt double: horse stunts
Jean-Claude Houbart -----
driving stunts
Ida Huber ---------------
snow stunts
Dominique Julienne ------
driving stunts
Michel Julienne ---------
stunts
Rémy Julienne
----------- driving stunts arranger
Jean-Claude Justice
----- driving stunts
Jake Lombard
------------ aerial stunts
Brigitte Magnin
--------- driving stunts
Daniel T. O'Brien
------- aerial stunts
Joaquin Olivas
---------- stunt double: horse stunts
Miguel Pedregosa
-------- stunts: horse stunts
Doug Robinson
----------- stunts
Rene Seiler
------------- snow stunts
José‚ Maria Serrano
------ stunt double: horse stunts
Herman Sporer
----------- snow stunts
Jean-Jacques Villain
---- driving stunts
Paul Weston
------------- stunt supervisor
Jason White
------------- stunts
Nick Wilkinson
---------- stunts
B.J. Worth
-------------- aerial stunts arranger
Helen Caldwell
---------- additional stunts
Tom Delmar
-------------- stunts
Dorothy Ford
------------ additional stunts
Paul Heasman
------------ additional stunts
Frank Henson
------------ additional stunts
Valentino Musetti
------- additional stunts
Eddie Powell
------------ additional stunts
Colin Skeaping
---------- additional stunts
Chris Webb
-------------- additional stunts
Les White
--------------- stunt double for Mr. Joe Don Baker
Steve Whyment
----------- additional stunts

Other crew


Zakaria Alaoui ----------
production liaison Morocco
Michael Anderson --------
additional camera operator
Kenneth Atherfold -------
camera grip
Simon Atherton ----------
armorer
Tina Banta --------------
contact USA
Reginald A. Barkshire ---
production controller
John Barry --------------
conductor
Horst Becker ------------
focus puller
John Bernard ------------
location manager
Sonja Beutura -----------
location production secretary
Maurice Binder ----------
title designer
Arie Bohrer -------------
location manager
Jean Bourne -------------
continuity second unit
Albert R. Broccoli ------
presenter
Joanna Brown ------------
secretary to Mr. Wilson
May Capsaski ------------
production coordinator
Nick Daubeny ------------
location manager
Allen Davies ------------
assistant accountant
Frank Elliott -----------
focus puller
Arno Esterez ------------
location transportation manager
Fred Evans --------------
chief sculptor
Mike Evans --------------
focus puller
Geoff Freeman -----------
unit publicist
Sandra Frieze -----------
secretary to Mr. Broccoli
Mike Frift --------------
camera operator
Driss Gaidi -------------
location manager
Matthew Glen ------------
assistant editor
Andreas Grosch ----------
location transportation manager
Keith Hamshere ----------
still photographer
Hind Hanif --------------
location production secretary
Richard Haw -------------
camera grip
W.C. 'Chunky' Huse ------
camera grip
Charles Juroe -----------
marketing director
Ihssane Khalafaoui ------
production coordinator
Hassan II of Morocco ----
special thanks
Christl Kirchner --------
location accountant
Sophie Koekenhof --------
location production secretary
Janine Lodge ------------
production coordinator
Malcolm MacIntosh -------
camera operator: second unit
Hamish McInnes ----------
safety climber
Dan McKinny -------------
focus puller
Jane Meagher ------------
location accountant
Gert Meditz -------------
conductor: Austrian Youth Symphony Orchestra
Don Mothersill ----------
wardrobe master: second unit
Tiny Nicholls -----------
costume supervisor
Douglas Noakes ----------
production accountant
John Nuth ---------------
assistant editor
Pamela Parker -----------
production coordinator
Phil Pastuhov -----------
additional photographer
Greg Powell -------------
horse master
Nic Raine ---------------
orchestrator
Brenda Ramos ------------
production coordinator
June Randall ------------
continuity
Peter Rohe --------------
additional camera operator
Tom Sanders -------------
additional photographer
Amanda Schofield -------- secretary to  Mr. Juroe
Dawn M. Severdia -------- production coordinator
Wayne Smith -------------
assistant editor
Mary Stellar ------------
contact: USA
Daniela Stibitz --------- production coordinator
John Tythe --------------
electrical supervisor
Joseph Viale ------------
production liaison: Gibraltar
Fred M. Waugh -----------
additional camera operator
Rebecca West ------------
publicity assistant
George Whitear ---------- still photographer
Nicholas Wilson --------- focus puller
Marc Wolff --------------
aerial liaison
Arthur Wooster ---------- photographer: second unit
Stefan Zürcher ---------- location manager
Pauline Hume ------------
graphic artist: titles
Michael McDermott -------
best boy electric
Simon Mills -------------
clapper loader
Gerhard Rupp ------------
transportation coordinator
Nick Wilkinson ----------
assistant horse master

World Premiere

29 juni 1987 in de Odeon Leicester Square,Londen

US Release Datum

31 juli 1987

Europese Release Data

Denemarken -------------- 14 augustus 1987
Finland ----------------- 31 juli 1987
Zweden ------------------ 10 juli 1987
Duitsland --------------- 13 augustus 1987
Noorwegen --------------- 5 augustus 1987
Frankrijk --------------- 16 september 1987

Box Office inkomsten

191,2 miljoen Dollar

TV Premiere

15 april 1990 op ABC Television

Speelduur

126 Minuten

Gadgets

  • Key ring voor het openen van alle deuren, bevat ook bedwelmingsgas
  • Ghetto Blaster (radio met ingebouwde raket lanceerder)
  • Explosieve melkflessen
  • Aston Martin Volante met volgende gadgets:
  • Banden met spikes
  • Ingebouwde laser in de wielassen
  • Raketten verborgen achter de koplichten
  • Radio met politie scanner
  • Uitklapbare ski’s
  • Ingebouwde raketmotor
  • Zelfvernietiging systeem
  • Walther WA-2000 infrarood scherpschutters geweer
  • Smoking met zwarte camouflage boorden voor scherpschutters
  • Zakverrekijker

Film locaties

  • Pinewood Studios in Londen
  • Gibraltar
  • Stonor House in Stonor,Engeland
  • Palais El Mendoub in Tangiers,Marokko
  • Hotel Ile de France in Tangiers,Marokko
  • De luchthaven van Quarzazate in Marokko
  • Weissensee in Karnten,Oostenrijk
  • Prater park in Wenen,Oostenrijk
  • Het kasteel en het park van Schönbrunn in Wenen, Oostenrijk
  • Maria-Theresien-Platz in het centrum van Wenen, Oostenrijk
Story Cast Crew Premiere
Home Links Contakt Boeken Producers Films Foto Album Agenda Verzamelen